Korzyści płynące z odpowiedniego docieplenia domu

O tym, jak męczące potrafi być złe ocieplenie domu, bądź jego zupełny brak z pewnością przekonały się osoby, które dopiero dziś starają się o lepsze systemy ociepleń dla swoich domów. Jednak to nie zmęczenie obecną sytuacją skłoniło je do zmiany decyzji. Docieplenie domu to cały szereg korzyści, z których warto – a nawet trzeba – skorzystać. Dziś przedstawiamy kilka głównych powodów, dla których i Ty powinieneś zainwestować w odpowiednie ocieplenie swojego domu.

Systemy ociepleń to oszczędność finansowa

Po pierwsze pieniądze. Koszty wydane na materiały oraz prace budowlane to nic w porównaniu z tym, ile wydajesz każdego roku na ogrzewanie mieszkania. Choć wydana jednorazowo suma pieniędzy odstrasza tych, którzy zbyt wiele ich nie mają, to zwiększające się z roku na rok oszczędności z tytułu zmniejszonego ogrzewania domu, zaczynają sprawiać przyjemność. To naprawdę się opłaca!
Systemy ociepleń budynków Astex

Systemy ociepleń budynków Astex

Najważniejsze elementy, o jakie należy zadbać to ściany zewnętrzne, stropy, piwnica oraz dach. To właśnie one powodują straty w ogrzewaniu na poziomie nawet 50%! Oznacza to, że zainwestowanie w dobre materiały do ocieplenia domu, jakie oferują producenci materiałów budowanych na rynku tacy jak Astex, to kolosalna różnica w rachunkach każdej zimy, a nawet i lata. Jeśli liczyć dodatkowo koszty wydane na klimatyzację latem, gdy zła izolacja ścian zewnętrznych potrafi zmienić dom w piekarnik i zmusić do stałego korzystania z klimatyzacji, to koszty spadną jeszcze bardziej! Być może w skali roku wiele osób oszczędza nawet do 70%! Szybko można przekalkulować, w jak błyskawicznym tempie zwrócą się pieniądze wydane na ocieplenie. Jeśli jesteś właśnie w trakcie budowy nowego domu, nie czekaj i nie zostawiaj tego na potem. Oszczędzenie pieniędzy to tylko jedna z korzyści, a jest ich zdecydowanie więcej. Wiele osób, które pozostawiły tę decyzję na potem żałuje, mówiąc, że gdyby zainwestowały w odpowiednie docieplenie domu wtedy, dziś uniknęliby dużych rachunków za ogrzewanie, a i zyskaliby na komforcie. Nie chcesz przecież czuć się źle w swoim nowym domu, który był marzeniem od tak wielu lat, prawda?

Wzrost wartości nieruchomości

Po pierwsze oszczędzamy, a po drugie zarabiamy. Domy, w których zainwestowano w systemy ociepleń mają zdecydowanie wyższą wartość na rynku, niż te, które ich nie posiadają. Wszystko ze względu na korzyści, jakie daje odpowiednie docieplenie domu. Oszczędność energii, jaka normalnie idzie w dużych ilościach na ogrzanie pomieszczeń spada, w dodatku poprawia się w nich mikroklimat, oddycha się w domu lepiej, przyjemniej, jest o wiele bardziej komfortowo, co czuć już przy pierwszych odwiedzinach. Nawet, jeśli zamierzasz spędzić w budowanym domu wiele lat i nie zamierzasz go sprzedawać, a przekazać swoim dzieciom, zadbaj o odpowiednie materiały w trakcie wyboru systemu ocieplenia, by i one mogły cieszyć się radością przebywania w domu. Podobnie, jak mogłeś cieszyć się Ty! Natomiast jeśli z góry zakładasz, że dom zostanie kiedyś sprzedany, z całą pewnością nie trzeba Cię nawet namawiać.

Dbałość o ekologię

Nikt nie pozostaje dziś obojętny wobec faktu, że o ekologię powinno się dbać. Systemy ociepleń pozwalają uchronić środowisko przed przedostawaniem się do atmosfery zanieczyszczeń. Jest to głównie dwutlenek węgla. Jego emisję można szybko i łatwo ograniczyć poprzez zainwestowanie w odpowiednią izolację budynku. Mało tego, odpowiednia izolacja zmniejsza zużycie energii,jaka idzie na ogrzewanie pomieszczeń. Dzięki temu zmniejsza się pobór nieodnawialnych źródeł energii. Jak widać – jest to nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne.

Ciepłe i przytulne wnętrze

Jak mówi znane wszystkim powiedzenie, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Każdy marzy o tym, by po powrocie do domu odczuć ulgę, móc się zrelaksować, otulić atmosferą, jaka panuje wewnątrz. Właśnie dlatego systemy ociepleń są tak często wybierane przez wielbicieli przytulnych wnętrz. Im cieplejsze są ściany, tym mniej wydaje się pieniędzy na ogrzewanie – to prawda, ale i w pomieszczeniach jest cieplej, a co za tym idzie przyjemniej. Podobnie latem, dzięki dobrze dobranej izolacji, jaka spełnia swoje zadanie, w środku jest chłodno i (znów użyć można tego słowa) przyjemnie. Czy nie o to właśnie chodzi tym, którzy budują dom swoich marzeń? O wybudowanie schronienia dla siebie i dla swoich dzieci na długie lata?
Astex Standard

Farby wewnętrzne – Astex Standard

Zdrowie i komfort mieszkańców

Kiedy wchodzi się zimą do ciepłego pomieszczenia, czuje się najwspanialsze uczucie na świecie. Ciepłe wnętrze to sprawiające szczęście wnętrze. Jednak jest jeszcze jedna rzecz, która przemawia za wzrostem komfortu mieszkania, a nie jest związana bezpośrednio z odczuciem ciepła. Chodzi o paraprzepuszczalność. Mieszkańcy domu wytwarzają parę wodną w trakcie oddychania, gotowania, podczas zmywania naczyń, sprzątania, podlewania roślin doniczkowych, kąpieli, prania, suszenia odzieży i wielu innych. Aby móc uświadomić sobie, jaka jest to ilość wody, przedstawiamy fakty – czteroosobowa rodzina podczas doby potrafi wytworzyć od 7 litrów do nawet 15! Choć ciężko jest w to uwierzyć, taka jest rzeczywistość. Wybierając materiały o wysokiej paraprzepuszczalności, gwarantujemy sobie zmniejszenie wilgoci. Systemy ociepleń dzielą się na te z użyciem styropianu oraz wełny mineralnej. Również tynki odgrywają ważną rolę w dbaniu o nasz komfort mieszkania. Warto zwrócić uwagę na to, że wełna mineralna jest świetnie przepuszczającym parę materiałem. Chwalona przez każdego, kto postanowił się na nią zdecydować. Minus jest jeden – cena. W porównaniu do styropianu wełna jest zdecydowanie droższa. Co stanie się jednak, jeśli nie zainwestujemy w dobrą paraprzepuszczalność naszego domu, a zdecydujemy się na złą izolację? Należy podkreślić, że nieodpowiedni system ocieplenia działa podobnie, jak jego brak, bądź niesie za sobą szkody. Każde ocieplenie powinno być dobre pod indywidualne potrzeby danego budownictwa, dlatego w tej kwestii warto jest radzić się specjalistów. Dobre materiały, jak te pochodzące od firmy Astex, to w połączeniu z fachową wiedzą wykonawcy gwarancja odpowiedniej termoizolacji.

Wilgoć w domu powoduje choroby

W związku z nadmierną wilgocią w domu powstają grzyby i pleśń. Ich obecność w pomieszczeniu powoduje alergie, bóle głowy, choroby dróg oddechowych, układu pokarmowego, mdłości, zawroty głowy, bezsenność i wiele, wiele innych dolegliwości. Właśnie dlatego w odpowiednie systemy ociepleń inwestują często rodziny z dziećmi, których rodzice obawiają się o zdrowie maluchów.

Co zrobić, by ustrzec się przed nieodpowiednim dociepleniem domu?

Ważna kwestia, która zapobiegnie wspomnianym wcześniej problemom. Nie tylko brak termoizolacji powoduje powstawanie grzybów i pleśni w mieszkaniu, ale również nieodpowiednie systemy ociepleń potrafią być temu winne. Recepta jest jedna: zadbanie o odpowiednie docieplenie. Jak to zrobić? Wiele osób podczas ocieplania ścian, dachów, czy piwnic stawia na wielu producentów materiałów jednocześnie. Trochę bierze od jednego, trochę od drugiego. Jak podaje nasz specjalista z firmy Astex- jest to duży błąd, ponieważ elementy powinny być ze sobą kompatybilne. Całkowitą pewność tego, że całość dobrze ze sobą pracuje jest zainwestowanie w materiały jednej, nie kilku firm. Profesjonalista, jaki zajmuje się naszym dociepleniem, powinien jasno określić jakie tynki pasują do jakich materiałów i co najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego domu, ponieważ każdy dom ma swoje określone wymagania, którym należy sprostać.

Tynki akrylowe, silikonowe, mineralne – ich wybór ma znaczenie

Aby móc w pełni cieszyć się całą masą korzyści, które płyną z założenia termoizolacji, należy zadbać o odpowiednie tynki, dzięki którym efekt zostanie wzmocniony. Eksperci przestrzegają przed sytuacją, gdzie osoby decydują się na dobrze przepuszczalną parę wełnę mineralną i stosują do niej nieodpowiednie tynki. Jest to nie tylko strata pieniędzy, ale i duże rozczarowanie. Tynki dzielą się na tynki silikonowe, akrylowe, silikatowe lub tynki mineralne. Te ostatnie zalecane są dla izolacji z użyciem wełny. Natomiast tynki silikonowe odnajdują się w wielu środowiskach i zdecydowana ich przewaga nad mineralnymi jest taka, że na dłużej zachowują swój kolor. Podczas, gdy tynki mineralne niestety dość słabo są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wymagają nakładania na je dodatkowych warstw ochronnych, tynki silikonowe są zdecydowanie trwalsze. Jest to również element, który decyduje o wyglądzie domu. Podobnie, jak dbałość o brak wilgoci w domu ma znaczenie, tak również tutaj odgrywa ważną rolę. Dobry tynk to taki, który ochroni przed rozmnażaniem się na nim mikroorganizmów. Plamy na ścianach są nieestetyczne, a nawet i szkodliwe dla otoczenia. Szczególnie powinny wziąć to pod uwagę osoby, które mają koło domu zbiornik wodny, bądź mieszkają tuż obok lasu.

Która korzyść najbardziej do Ciebie przemawia?

Co stanie się dla Ciebie powodem, dla którego zainwestujesz w termoizolację? Może fakt, że systemy ociepleń pozwalają zaoszczędzić duże pieniądze, a może to kwestia komfortu? Jedno z całą pewnością jest pewne – wybierając odpowiednią izolację domu, zapewnisz sobie wysokie standardy mieszkania. Będziesz zdrowszy, ponieważ nie będziesz miał problemów z wilgocią, a co za tym idzie pleśnią, czy grzybami. Będziesz też mógł odnaleźć w domu idealną dla siebie temperaturę, zarówno zimą, jak i latem. Pełny portfel i zadowolenie wszystkich mieszkańców domu to istotne kwestie. Nie zapominaj również o tym, że termoizolacja chroni przed dźwiękami z zewnątrz. Razem z zimnym powietrzem z zewnątrz przedostaje się do domu hałas. Jeśli masz dom tuż obok ruchliwej ulicy, nie masz nawet nad czym się zastanawiać, bo z pewnością wiesz, ile to szczęścia przyniesie, gdy w domu wreszcie zapanuje cisza i spokój.

Jak znaleźć fachową pomoc przy wyborze systemu ociepleń?

Już wiesz, że jesteś zdecydowany i chcesz ocieplić swój dom. Myślisz teraz nad tym, kto może Ci w tym pomóc – i słusznie, bo profesjonalna pomoc to odpowiednia pomoc, a inwestowanie w niewykwalifikowane osoby przynieść może ogromne straty. Możliwe, że w firmie z materiałami, w której dokonywałeś zakupu, doradzą Ci dobrą i sprawdzoną firmę. Producent tynków i systemów ociepleń Astex istnieje na rynku od wielu lat, dzięki czemu współpracuje tylko z najlepszymi wykonawcami. Warto w tej sprawie poprosić o poradę.

Leave a Reply