Systemy ociepleń oparte na styropianie

Żyjemy i mieszkamy w umiarkowanej strefie klimatycznej, o zróżnicowanych porach roku i dużych rocznych jak i dobowych wahaniach temperatur, co w połączeniu z ciągle rosnącymi kosztami energii powoduje, że często prywatni właściciele domów, developerzy czy spółdzielnie mieszkaniowe muszą inwestować w systemy dociepleń budynków. Ilość energii, którą tracimy w wyniku braku lub niewłaściwego ocieplenia jest często bardzo wysoka i to zarówno w przypadku zabudowy szeregowej jak i przede wszystkim budynków wolno stojących. Jak uniknąć wysokich kosztów zarówno ogrzewania jak i możliwości przemarzania ścian takiego budynku?

Aspekty ocieplania domu

Już w fazie budowy najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na wybór odpowiednich technologii takich jak systemy ociepleń. Taka decyzja ma wiele korzyści. Najważniejszą jest duża oszczędność energii, która po ociepleniu będzie potrzebna do ogrzania pomieszczeń w naszym budynku, musimy sobie tu uświadomić że w przypadku nieocieplonego budynku straty w typowym budynku mieszkalnym mogą sięgać ponad 30 procent. Dobrze dobrane systemy ociepleń to także poprawa warunków mieszkalnych w pomieszczeniach, ocieplony budynek tworzy odpowiedni mikroklimat w swoim wnętrzu, a utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności wpływa pozytywnie na zdrowie mieszkańców. Dzięki dobranej izolacji cieplnej uzyskujemy też mniejszą grubość ściany budynku, jest to duża oszczędność materiałowa, a jednocześnie odczuwalna oszczędność finansowa dla właściciela czy inwestora.
Systemy ociepleń typu styropian

Bardzo ważny przy ocieplaniu budynku jest aspekt ekologiczny, który wiele firm w tym i Astex stara się traktować niezwykle poważnie. Jeśli dobrze ocieplimy budynek, zmniejszamy jednocześnie emisję gazów cieplarnianych i wszelkich szkodliwych substancji jakie mogą powstać podczas intensywnego użytkowania nieogrzewanego budynku.

Technologie dla systemów ociepleń

Istnieje wiele technologii ocieplania. Jakie systemy ociepleń wybrać i jakie będą najbardziej skuteczne, najszybsze do zastosowania i pozwolą na maksymalne, ale w granicach rozsądku, zaoszczędzenie kosztów. Najczęściej stosowana w naszym kraju technologia, sprawdzona w tysiącach budynków, to systemy ociepleń oparte na styropianie. Odpowiednio zastosowana, pozwala uzyskać niskim kosztem i przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy, doskonały efekt izolacyjny. Prawidłowo położona warstwa płyt styropianowych tworzy ciągłą, bez spoinową warstwę termoizolacyjną. Technologie ociepleń oparte na styropianie są już sprawdzoną tradycyjną metodą ocieplenia stosowaną od wielu lat. Chyba najpopularniejszy system izolacji cieplnej styropianem to tzw. metoda BSO, bezspoinowy system ocieplania, nazywany metodą lekka – mokra. Jest on powszechnie stosowany do ocieplania wszystkich rodzajów budynków, nie tylko nowo wybudowanych, ale również do skutecznego ocieplenia już istniejących budynków. Powszechny jest przecież widok ekip remontowych ocieplających właśnie tą metodą wiele bloków czy wieżowców wybudowanych nawet w latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych.

Niższe koszty ogrzewania po ociepleniu

  Nawet w przypadku tych konstrukcji sprawdza się on doskonale, dając pożądane efekty czyli wyraźne zmniejszenie się kosztów ogrzewania, co z pewnością odczuwają mieszkańcy i właściciele tych budynków. Systemy ociepleń oparte na styropianie, na metodzie BSO, mogą być stosowane na wielu rodzajach na wielu rodzajach ścian wykonanych z materiałów takich jak: beton monolityczny, pustaki gazobetonowe, pustaki ceramiczne, betonowe elementy prefabrykowane lub klasyczne ściany wykonane z cegły. Nie jest także istotne czy ocieplana ściana jest jedno czy wielowarstwowa, czy też jest już pokryta tynkiem czy nieotynkowana. W ogólnym zarysie technologia ta polega na przymocowaniu do ocieplanej powierzchni szczelnej warstwy płyt ze styropianu, powierzchnię wykończeniową stanowią zaś odpowiednio dobrane tynki. Przed przystąpieniem do izolacji ścian w technologii jaką są systemy ociepleń oparte na styropianie, konieczne jest właściwe przygotowanie powierzchni. Musi być ona dokładnie oczyszczona ze wszelkich zanieczyszczeń, takich jak naloty, brud, luźne warstwy tynku. Jeśli zaniedbamy ten etap prac, warstwa izolacyjna może nie trzymać się powierzchni, a ocieplona ściana może się rozwarstwiać. Zanim rozpoczniemy ocieplanie nie możemy zapomnieć o pozostawieniu odpowiedniej warstwy dylatacyjnej, czyli zachowaniu odstępu pomiędzy gruntem a początkiem izolacji. Jest to niezbędne gdyż warstwa gruntu, zmieniając zależnie od pór roku swoją wysokość mogłaby nieodwracalnie uszkodzić naszą izolację.

Proces ocieplania

Sam proces ocieplania nie jest już skomplikowany. Pracownicy firmy Astex układają na ścianie płyty styropianowe, bardzo starannie dociskając je do ocieplanej powierzchni jak i do siebie. Pozwala to na unikniecie wolnych przestrzeni powietrznych, co zapobiega przepływowi powietrza między płytami. Sytuacja taka mogłaby doprowadzić do uszkodzenia izolacji. Szczególną uwagę na jakość ułożenia płyt styropianowych należ zwrócić przy narożnikach, jak i otworach drzwiowych i okiennych, gdzie nie układamy całych płyt, ale wymagają one starannego przycinania. Równie starannego wykończenia wymagają miejsca łączenia płyt, także narażone na uszkodzenia. Po ułożeniu wszystkich płyt i odczekaniu 2 – 3 dni, konieczne jest pokrycie ich warstwą specjalnej masy klejącej, podkład musi mieć grubość maksymalnie 2-3 milimetry. Na tą warstwę układa się siatkę zbrojącą, a w miejscach takich jak okolice i narożniki drzwi oraz okien zabezpiecza się dodatkową warstwą tej siatki. Zalecane jest także zabezpieczenie podwójną jej warstwą ścianę na wysokość do 2 metrów od powierzchni gruntu. Gdy już mamy przygotowaną warstwę zbrojącą i jest ona już sucha, wtedy możemy rozpocząć nakładanie kolejnej warstwy. W tym celu gruntujemy powierzchnię podkładem tynkarskim, koniecznie musi on być zgodny z kolorem przyszłego tynku, tak aby uniknąć późniejszych przebarwień. Tak nałożony podkład musi schnąć co najmniej przez następne 24 godziny. Ostatnia warstwa to wybrane przez właściciela tynki. Stosując systemy ociepleń oparte na styropianie można zastosować praktycznie każdy rodzaj dostępnych na rynku tynków: silikatowy, akrylowy bądź mineralny. Polecany i najczęściej stosowany jest tynk mineralny albo polimerowo-mineralny. Niezwykle ważna jest technologia jego nakładania. Powinna się ona odbywać z zachowaniem zasady mokre na mokre, musi być też nakładany w sposób ciągły, bez jakichkolwiek przerw w pracy. Tylko w ten sposób można uniknąć błędów wykończenia powierzchni. Tynki nie powinny być także nakładane w bardzo słoneczny dzień oraz przy intensywnych opadach deszczu. Odpowiednio przygotowaną masę tynkarską najlepiej jest nakładać długą pacą wykonaną ze stali nierdzewnej, która jest odporna na korozję i pomaga uniknąć zabrudzenia wykańczanej powierzchni. Kolorystyka izolowanej ściany to już indywidualna sprawa klienta. Metoda lekka – mokra jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem izolacji termicznej ścian zewnętrznych, ma jednak pewne ograniczenia. Nie powinno się jej stosować np. w okresie zimowym kiedy dobowe temperatury spadają poniżej zera.

Systemy ociepleń ze styropianem

Systemy ociepleń oparte na styropianie to trwała i jednocześnie skuteczna metoda izolacji cieplnej budynków. Sam też styropian daje nam gwarancję długiego użytkowania, ponieważ jako materiał izolacyjny zachowuje pełną stabilność kształtu i swoich właściwości izolacyjnych. Płyty styropianowe nawet przez lata nie zmieniają swoich wymiarów i zachowują odporność na wilgoć. Większość firm stosujących w izolacji ten materiał, ocenia trwałość takiego ocieplenia na nawet ponad 30 lat. Tak długi okres bezproblemowego użytkowania tego typu ocieplenia jest jednak możliwy tylko w przypadku regularnej konserwacji i odświeżania wykonanych tynków. Tynki są najbardziej narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych, mrozu, wody, czy promieniowania UV. Uszkodzenia tynków mogą prowadzić do przedostawania się wilgoci do głębszych warstw izolacji co w niedługim czasie może doprowadzić do jej uszkodzenia, a nawet całkowitego zniszczenia. Dlatego regularne kontrole i natychmiastowe naprawy tynków pozwalają maksymalnie wydłużyć żywotność ocieplenia.

Wybór firmy odpowiedzialnej za ocieplanie domu

Przy wyborze firmy, która ma wykonać prace przy ociepleniu naszego domu, musimy się kierować wieloma istotnymi czynnikami. Firma na którą się zdecydujemy musi tak jak Astex, zaoferować nam kompleksowe rozwiązania. Istotny jest już sam projekt izolacji cieplnej, uwzględnienie wszystkich jej elementów, takich jak dylatacja, elementy łączenia warstwo ocieplenia wokół okien, drzwi i innych elementów trudnych do wykończenia, właściwe dobranie materiałów, ich potrzebnych ilości, rodzaju tynków czy właściwych kolorów, pasujących zarówno do budynku jak i zgodnych z planami zagospodarowania przestrzennego, aby nasz dom nie raził kolorystycznie w otoczeniu innych budynków. Oczywiście ocieplenie budynku, najlepiej już uwzględnić, w miarę możliwości finansowych, już podczas jego projektowani i wykonać jako jeden z elementów jego budowy. Wykonawca, na którego się zdecydujemy, powinien także dysponować odpowiednim sprzętem, rusztowaniami, agregatami, mieszarkami, jak i wykwalifikowaną, profesjonalną kadrą, tak aby wszelkie praca przeprowadzać szybko i bezbłędnie. Każda niedoróbka, każdy błąd podczas prac czy też kłopoty z dostarczeniem lub doborem materiałów, to przecież dodatkowe przestoje, które przedłużają czas wykonania prac i generują niepotrzebne, dodatkowe koszty. Jednak systemy ociepleń oparte na styropianie to nadal zdecydowanie najlepszy sposób na skuteczne ocieplenie domu, a co za tym idzie ograniczenie kosztów ogrzewania, co w dobie ciągle rosnących cen energii ma dla każdego niebagatelne znaczenie. Pamiętajmy tylko aby prace te powierzyć zaufanym i sprawdzonym profesjonalistom. Tylko to da nam gwarancję prawidłowego ocieplenia i jego bezawaryjną skuteczność i użytkowanie przez długie lata. Renomowane firmy, zajmujące się ociepleniami, w tym takie jak Astex, dają również zarówno właścicielowi i użytkownikom budynku gwarancję na wykonane przez siebie prace oraz szybkie usuwanie zauważonych ewentualnych usterek lub uszkodzeń.

Leave a Reply