Aby zobaczyć przekój tego, jak systemy occiepleń od Astex, Pobierz Flash Player

Systemy ociepleń – Styropian

Prezentujemy Państwu zestaw wyrobów firmy Astex – Puczyńscy Tynki Kleje Farby, potrzebny, aby wykonywać systemy ociepleń (systemy dociepleń) ścian zewnętrznych budynku. Polega on na umocowaniu do istniejących ścian, od strony zewnętrznej, płyt styropianowych (które stanowią materiał termoizolacyjny) i wykonaniu na nich warstwy z zaprawy klejącej zbrojonej siatką szklaną i warstwy wyprawy tynkarskiej. Ta warstwa umożliwia przenoszenie powstających naprężeń, wynikających np. zmian temperatury, sił wiatru lub drgań konstrukcji budynków, mogących powodować zarysowania na warstwie wykończeniowej. Płyty styropianowe mocowane są albo za pomocą samej zaprawy klejącej albo, jeśli (jest zajdzie taka potrzeba), zaprawy klejącej i łączników mechanicznych (kołków), w sposób określony w projekcie technicznym. Tak zaprojektowany system ociepleń umożliwia uzyskanie znakomitych parametrów cieplnych. W powyższej animacji znajduje się przekrój i krótki opis dwóch systemów ociepleń opartych na styropianieStyropian jest materiałem lekkim, ekonomicznym, doskonałym do obróbki i montażu.

Co zawierają systemy ociepleń Astex?

W skład zestawu wyrobów, który zawiera nasz system ociepleń wchodzą następujące elementy:
 1. Zaprawa klejąca STYRO LUX, STYROLUX DO ZATAPIANIA SIATKI, – do mocowania płyt styropianowych do podłoża oraz do wykonywania warstwy zbrojonej pod wyprawę tynkarską, dostarczana w postaci suchej mieszanki,
 2. Roztwór gruntujący, nazwie handlowej AKRO-GRUNT-U do gruntowania podłoży pod wyprawy tynkarskie, dostarczany w postaci gotowej do stosowania.
 3. Zaprawy i masy tynkarskie:
  1. a. mineralne zaprawy tynkarskie, o nazwach handlowych ASKOR lub ASPUC i – wytwarzane w kilku odmianach, różniących się wielkością uziarnienia wypełniacza, dostarczane w postaci suchych mieszanek, które przed zastosowaniem należy zmieszać z wodą.
  2. Zaprawy używane w systemie ociepleń są produkowane w kolorach wg wzornika producenta (barwione w masie).
  3. b. akrylowa masa tynkarska o nazwie handlowej AKRY-PUC lub AKRY-KOR, o granulacji (średnicy największego ziarna i minimalnej grubości warstwy) 1,5 lub 2,0 lub 3,0 mm, pozwalające na uzyskanie faktur typu baranek lub typu kornik, dostarczana w postaci gotowej do stosowania, w kolorze zgodnym z wzornikiem producenta.
  4. c. silikonowa masa tynkarska, o nazwie handlowej AKRY-PUC– silikonowy, AKRY-KOR – silikonowy stosowany w systemie ociepleń Astex Term, o granulacji (średnicy największego ziarna i minimalnej grubości warstwy) 1,5 lub 2,0 lub 3,0 mm, pozwalającej na uzyskanie faktur typu „baranek” lub faktury typu „kornik”, dostarczana w postaci gotowej do stosowania, w kolorze zgodnym z wzornikiem producenta.
  5. d. tynk mozaikowy na bazie żywicy akrylowej ASDECO, dostarczany w postaci gotowej do stosowania, w kolorze zgodnym z wzornikiem producenta.
 4. Farby elewacyjne przeznaczone do malowania mineralnych wypraw tynkarskich, stosowane w systemach ociepleń budynków Astex Term, nazwie handlowej As-sil Deluxe, As-sil Premium – silikonowa oraz Akry-flex – akrylowa, dostarczane w postaci gotowej do stosowania w kolorach wg katalogu Producenta.
 5. Siatki z włókna szklanego oznaczone znakiem towarowym ASTEX®

Bezpieczeństwo systemów ociepleń Astex

Zestaw wyrobów, który służy do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych budynków systemem ociepleń ASTEX-TERM może być stosowany do ocieplania ścian o różnych rozwiązaniach materiałowych, w budynkach nowo-wznoszonych oraz już eksploatowanych. Układ ociepleniowy z wykorzystaniem naszych systemów ociepleń ASTEX-TERM został sklasyfikowany jako nie rozprzestrzeniający ognia (NRO) przy grubości płyt styropianowych nie przekraczającej 250 mm, ze styropianu klasy E. Stosowane systemy ociepleń budynków ASTEX-TERM powinny być zgodne z projektem technicznym opracowanym dla określonego obiektu.

Systemy ociepleń budynku Astex

Nasze systemy ociepleń są powszechnie stosowane zarówno w Polsce jak i zagranicą i cieszą się dobrą renomą. Jeżeli macie Państwo więcej pytań na temat ASTEX-TERM lub ogólnie pytań związanych z systemami ociepleń, prosimy kontaktować się z naszym biurem (na podstronie „Kontakt”). Chętnie pomożemy Państwu we właściwym doborze produktów i postaramy się rozwiać wszelkie mogące pojawić się wątpliwości.

Systemy ociepleń odgrywają istotną rolę w budynku

Warto pamiętać, że systemy ociepleń są przecież jednymi z najistotniejszych elementów budynku. To, jaki system ociepleń wybierzemy i jak go wykonamy oraz zamontujemy wpłynie zarówno na wytrzymałość elewacji i ilość zużywanej energii (badania wskazują na nawet 40% zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku), jak i na sam komfort mieszkania mieszkańców budynku. Właściwie ocieplony budynek zapewni również potrzebny człowiekowi mikroklimat.  

Izolacja cieplna sprawdzi się w każdej porze roku

Wykorzystując system ociepleń dla domu w okresie zimowym wnętrze pozostanie ciepłe, ściany nie ulegną wychłodzeniu, zaś latem w trakcie upałów pomieszczana pozostaną schłodzone. Przyczyny wychłodzenia budynku mogą być różne, natomiast specjalistyczne badania wskazują, że prawie 70% ciepła przenika przez niedocieplone ściany domów. Dlatego chcąc zmniejszyć koszty ogrzewania przez 6 miesięcy w roku polecamy skorzystać z właściwego, dopasowanego do oczekiwań systemu docieplenia budynku. Nieocieplone lub co gorsze źle ocieplone budynki są nadmiernie przegrzane i ciężko utrzymać w nich komfortową dla człowieka temperaturę. Zakładając, że w budynku okna nie stanowią większości powierzchni ścian oraz posiadają skuteczną ochroną przed słońcem, w pomieszczeniach, w których system ociepleń prawidłowo zamontowano, ciepło pochodzące z promieni słonecznych zostanie zatrzymane przez zewnętrzną warstwę izolacyjną.  

Korzystne funkcje dla środowiska – „eko”

Stosując system docieplający budynek powierzchnia jego ścian nie jest narażona na wahania temperatury. Dobry system ociepleń budynków nie tylko zmniejsza koszty i zapobiega wahaniom temperatur we wnętrzu budynku, ale pełni funkcję “eko” wspierając ochronę naturalnego środowiska, w którym wszyscy żyjemy.  

Niższe koszty eksploatacyjne domu oraz przedłużona ochrona warstwy elewacyjnej

Produkty firmy Astex przeznaczone do skutecznego docieplenia obiektów można wykonywać w budynkach nowo wznoszonych, jak i tych użytkowanych już od kilku lat. W każdym z tych przypadków wykorzystanie systemu ociepleń znacząco obniży zużycie energii cieplnej na ogrzewanie budynku. Dodatkową funkcją jest ochrona podstawy konstrukcji budowlanej. Docieplenie redukuje również uwarunkowane pogodą i porami roku zmiany temperatur w samym murze, ponosi ochronę przed wnikaniem do wnętrza domu wilgoci, która po zmarznięciu może prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcyjnych – pęknięć i załamań. Zastosowanie systemu ociepleń, w którym warstwę zewnętrzną stanowić będzie AKRY – PUC lub AKRY – KOR pozwala na komfortowe i łatwe czyszczenie zabrudzeń elewacji i przeciwdziała porastaniu grzybów czy alg.
Akry-Puc Silikonowy
Akry-Kor Silikonowy
Systemy ociepleń z serii ASTEX-TERM stanowią profesjonalne, niedrogie, a przy tym kompletne rozwiązanie dostępne na polskim rynku. Astex pracuje również nad tym, aby wprowadzić do oferty systemy ociepleń oparte o wełnę mineralną, która stanowi znakomity materiał izolacyjny i zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością na polskim rynku budowlanym. Systemy ociepleń typu wełna są już w zaawansowanej fazie gotowości do wprowadzenia, oczekujemy jednak na akceptację odpowiednich ośrodków certyfikacyjnych.